Tekeciler, Eskişehir’in Bolu dağlarının eteklerinde bulunan en uzak köylerinden birisidir. Çocuk ve gençlik romanı yazarı Erol Büyükmeriç, 70’li yıllarda bu köyde 6 sene öğretmenlik yapmış. Erol Büyükmeriç bugün 83 yaşında ve emekli. Ancak ne Erol öğretmen Tekeciler köyünü ne de bu köy onu hiç unutmamış. Yaklaşık 50 yıl sonra Erol öğretmen köye dönerek kapanan okulu sanat evi haline getirmiş.

Belediyenin desteği ile başlattığı bu çalışmada yaz aylarında köyün çocuklarına ücretsiz karikatür ve metin yazarlığı dersleri vermeye başlamış. Onun bu özverisi hızla destek bulmuş. Köyde çocuklara eğitim vermek isteyen gönüllülerin sayısı artmış ve derslere tiyatro, resim, müzik ve üç boyutlu kitap atölyesi eklenmiş.

Elbette satranç atölyesi de Erol Büyükmeriç Sanatevi’nde yerini buldu. Derslerde kullandığımız materyaller konusunda Avni abinizden destek aldık. Derslere ben ve gruptan arkadaşımız Deniz Yüce olmak üzere iki gönüllü antrenör katıldık. Her pazartesi belediyenin sanat evi için tahsis ettiği araçlarla Bolu dağlarını tırmanarak bu orman köyünün çam ve meşe ağaçlarından gelen oksijeni içimize çekerek her yaştan köy çocuklarına satranç öğretmenin hazzını yaşadık.


Dün turnuvamızı gerçekleştirerek bu senenin derslerini tamamladık. Ancak köyde satranca ilgi devam ediyor. Kış aylarında yetişkinlere de satranç öğretmemiz isteniyor. Turnuvayı il çapında genişletme fikri sunuldu.

4 Eylül’de köyümüzde gerçekleşecek olan çocuk şenliğimizde tamamen çocukların ürünü olan karikatür ve resim sergisi, konser, tiyatro oyunu ve üç boyutlu kitap sergisi düzenlenecek. Dün yaptığımız satranç turnuvasının ödülleri de aynı gece sahiplerini bulacak.


Bolu dağlarının eteklerinde yaktığımız bu çoban ateşinin başında buluşmaya hepiniz davetlisiniz.

YAZAN: GÖNEN PASİN 17.08.2021