Evgeny Ellinovich Sveshnikov

11 Şubat 1950 – 18 Ağustos 2021

1950’de Ural Dağları yakınlarında bulunan Çelyabinsk’te doğan Sveshinkov, satranca yeteneği tespit edildikten sonra Bondarevsky’den dersler almış, Gratvol antrenörlüğünde ilerlemiştir.

1967 yılında ilk kez 17 yaşındayken yer aldığı, 13 tur olarak düzenlenen Sovyetler Birliği Birinciliği’ni 7 puanla tamamlamıştır.

1972 yılında üniversiteden makine mühendisi olarak mezun olmuş, bu dönemde günde 12 saatini laboratuarda geçirerek, üzerinde çalıştıkları makinelerin kapasitelerini 2 katına çıkardıklarını belirtmiştir.

1976 Dünya Öğrenciler Arası Takımlar Satranç Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Sovyet takımında yer aldıktan kısa bir süre sonra, 1977 yılında Avrupa Takımlar Şampiyonası’nda takım üyesi olarak ve masa derecesiyle 2 altın madalya kazanmıştır. Aynı yıl büyükusta olmuştur. 1983 yılında Moskova Şampiyonluğu’nu kazanmıştır. 2003 ve 2010’da Letonya Şampiyonu olmuş, 2004, 2006, 2008 ve 2010 Satranç Olimpiyatları’nda ve 2011’de Avrupa Takım Şampiyonası’nda Letonya’yı temsil etmiştir. 65+ yaş Dünya Şampiyonluğu bulunmaktadır.

Bunlar elbette çok önemli başarılardır, ancak Sveshnikov’un bugün dünya çapında tanınmasını ve hatırlanmasını sağlayan Sicilya Savunması’nda kendi adıyla anılan varyanta (1.e4 c5 2.Nf3 Nc6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 Nf6 5.Nc3 e5!?) yaptığı katkılardır. Portisch’in bir kezinde belirttiği üzere Sveshnikov satranç tarihine adını yazdırmıştır. Alapin ve Fransız açılışına da önemli katkıları olan Sveshnikov, Kasparov ya da Carlsen’in varyantlarını refüte edemeyeceklerini dile getirmiştir.

Sveshnikov satrancı matematik problemine benzetmiştir. Ona göre oyun açılış ve oyun sonu olarak iki bölümden oluşur. Oyun ortası diye bir şey yoktur. Oyun ortası iyi çalışılmış açılıştır. Modern bilgisayarlar ve iyi asistanların yardımıyla 5 yıl içinde tabloların oluşturulabileceğini, yani satranç probleminin çözülüp konunun kapatılabileceğini söylemiştir.

Sveshnikov satranççıların daha iyi şartlara kavuşabilmeleri için de mücadele etmiştir. Sponsoru olan, üst düzey 20 satranççı dışında kalan satranççıların geçimlerini zor sağladıklarını dile getirerek, yayınlanan notasyonlar için oyunculara telif ücreti ödenmesi gerektiğini belirtmiştir. Ona göre böyle bir durumda kısa beraberlikler önlenebilecek, çünkü kimse kısa beraberlikler için para ödemek istemeyecektir.

1984 yılında üçüncü evre kanserken, Sveshnikov çocuğuna hatıra kalması için bu fotoğrafı çektirmişti. Biz de Sveshnikov’u gelecekte hatırlanmak istediği bu fotoğrafla anıyor, kanseri de mat etmeyi başarmış bu mücadeleci satranççıya saygılarımızı ve satranca katkıları için şükranlarımızı sunuyoruz.

Referanslar:

Chess.com

en.chessbase.com/post/remembering-evgeny-sveshnikov-11-februar-1950-bis-18-august-2021

en.wikipedia.org/wiki/Evgeny_Sveshnikov