MİLLİ VE OLİMPİK MİLLİ SPORCUMİLLİ ANTRENÖR

1965 Gaziantep doğumlu. FM Yakup Bayram Hacettepe Üniversitesi Hidrojeoloji Mühendisliği bölümü mezunudur. Satranca 1982 yılında lise son sınıfta başlamış,  1985 yılında ikinci turnuvasında Ankara 4’ncüsü olarak çıkış yapmıştır. Günümüze kadar geçen bu süre içerisinde oyuncu, antrenör, eğitmen, eğitici eğitmenliği, kadın milli takım antrenörlüğü, TSF altyapı milli takımlar sorumlu antrenörü, TSF Antrenörler Kurulu Başkanlığı, yazarlık, problemcilik, yazışmalı satranç, 20 yaş altı Milli takımlar antrenörlüğü, AYGEG antrenörlüğü, TSF özel çalışma grupları antrenörlüğü, Ordu milli takımı ve Görme engelliler milli takımı antrenörlüğü gibi birçok görevi yurt içi ve dışında yerine getirmiştir.

Oyuncu olarak katıldığı bazı turnuvalar: 1994 Moskova olimpiyatı 4.Masa, 1995 Uluslararası Dünya şampiyonası zonal turnuvası. 1995 Türkiye şampiyonası üçüncüsü. 1996 Türkiye şampiyonası dördüncüsü.1996 Erivan olimpiyatı 4.Masa. 1997 Türkiye şampiyonası dördüncüsü. 1998 Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonu. 2002 Bled olimpiyatı 1.Masa. 2007 Türkiye birinciliği yarı-final şampiyonu. 2007 Çanakkale açık şampiyonu. 2017 Güzelyurt-KKTC şampiyonu. 1984-2019 yılları arasında çok sayıda çeşitli turnuvalar ve dereceler elde etmiştir.

            FIDE Master, FIDE Trainer, Ankara bölge hakemi unvanlarına sahip olarak Erken Başarı Koleji, Bilim Koleji, TED Koleji, ODTÜ, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi gibi çeşitli kurumlarda eğitmen olarak çalışmıştır. Satranç ve Hayat, Satranç, Mavi Kale, Satrançsever, GSGM Dergisi satranç köşesi, Bilim ve Teknik, EMO dergisi satranç köşesi gibi çeşitli dergilerde yazarlık yapmıştır. GM Rauf Mamedov’un da aralarında bulunduğu birçok yerli yabancı oyuncuya üst düzey dersler vermiştir. Antrenörlük yaptığı oyuncuların bir kısmı: GM Kıvanç Haznedaroğlu, GM Barış Esen, GM Mustafa Yılmaz, GM Emre Can, IM Burak Fırat, IM Vahap Şanal, İM Batuhan Daştan,  IM Umut Atakişi,  IM Yakup Erturan, IM Cemil Can Ali Marandi, FM Ege Köksal, FM Selim Çıtak, FM Volkan Sevgi, FM Cankut Emiroğlu,  FM Fethi Apaydın, FM Yasin Emrah Yağız,  FM Tamer Karatekin,  WGM Betül Cemre Yıldız, WGM Kübra Öztürk, WIM Zehra Topel, WFM Aslı Bayrak