6 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen basın toplantısında, 2022 yılında geçerli olacak asgari ücret net 4 bin 253 lira olarak açıklandı. Böylece asgari ücret yıllık bazda %50,54 oranında yükseltilmiş oldu. Bu artış elbette önemli ancak son dönemde bariz bir fakirleşmenin yaşandığı da aşikâr.
Son yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de asgari ücretin altında çalışan 3,4 milyon kişi bulunuyor. Özel sektörde çalışanların %70’e yakını asgari ücretle çalışıyor. Dolayısıyla Türkiye’de asgari ücret, giderek ortalama ücrete dönüşüyor.
Hal böyleyken TSF Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonaları’nı 5 yıldızlı otellerde düzenlemeye devam ediyor.
TSF İcra Kurulu’nun 10.12.2021 tarihli ve 06/01 nolu kararı olarak duyurulan uygulama yönergesinde, “önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da katılımcıların, sağlık, çevre ve yol güvenliği gibi konuların öne çıkması nedeni ile organizasyona katılımının Federasyonumuzun gösterdiği yerde sağlanması önerilmiş, ama bu tercihi kullanmayacak olan sporcu ve diğer katılımcıların diledikleri yerde kalabilecekleri dile getirilmiştir”. Bununla birlikte ekonomik durumu iyi olmayan kişiler için yurt ya da başka bir ekonomik çözüm sunulmamıştır. Belirlenen katkı paylarına göre bir annenin yarışmacı çocuğuyla birlikte turnuva otelinde konaklama bedeli 4725+4165=8890TL olmuştur, yani yeni asgari ücretin 2,09 katı. Buna göre 2022 yılında bir asgari ücretli, federasyonun tavsiyelerine uyarsa yaklaşık 2 ay hiçbir şey yemeden içmeden, kira ödemeden, yakacak yakmadan geçinmek zorundadır.
TSF’nin halkın maddi gerçeklerinden uzaklaşması bizi üzüyor. 2000li yıllardan önce öğrenci yurtlarının konaklama imkanlarından ücretsiz yararlandığımız ve spor salonlarında oynadığımız turnuvaları özlüyoruz.
Anayasa’nın 10. Maddesinde belirlenen eşitlik ilkesine göre hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Tsf’nin 5 Yıldızlı otelde düzenlediği yaş grupları turnuvası belki bu maddeye aykırı değildir, ama kamu vicdanında bulunan eşitlik ilkesini incitmektedir. TSF’yİ Türkiye şartlarını ve kamu vicdanını göz önünde bulundurmaya davet ediyoruz.