“BENİM ADIM TANİ ve MUCİZELERE İNANIRIM”

Tanitoluwa Emmanuel Adewumi, 3 Eylül 2010’da Nijerya’da doğdu. Nijerya’nın orta bölgelerinde olan Abuja şehrinde, babası Kayode bir basımevinde, annesi Oluwatoyin bir şirketin ön muhasebesinde çalışıyordu. Müslüman annesi mahalle baskılarına rağmen Hristiyan olan babasına âşık olmuş ve evlenmişti. 2017 yılına gelindiğinde terör örgütü Boko Haram’ın eylemleri giderek artmaya başlamış ve Adewumi ailesinin hayatlarını tehdit eder boyuta gelmişti. Baba Kayode artık Nijerya’da yaşamalarının mümkün olmadığın düşünerek, ailesiyle birlikte ABD’ye sığınmacı olarak yerleşmeye karar verdi. New York Queens’de mültecilerin sıklıkla sığındığı, evsizler barınağında kalmaya başladı. Babası Kayode gündüzleri bulaşıkçılık, akşamları taksi şoförlüğü, annesi evlerde temizlikçilik yapmaya başlamıştı. Anne ve babası çocuklarının eğitimden geri kalmasını istemediklerinden ağabeyini ve Tani’yi Queens’teki devlet okulunu kayıt ettirdiler.  

Tani’ye satrancı ilk olarak ağabeyi el yapımı bir tahtada öğretmişti. New York’ta okuduğu okulun satranç koçu Shawn Martinez onun gerçek anlamda satranç ile tanışmasına yol açtı. Tani satranç strateji ve taktiklerini çok hızlı kavrıyor ve oldukça iyi çalışıyordu. Koçu, onu satranç kulübüne yönlendirdi, ancak onların kulübe üyelik ücreti olan 330 $’ı verecek paraları yoktu. Kulübün koçu Russell Makofsky, Tani ile tanışıp onunla birkaç maç yaptıktan sonra Tani’den ücret alınmayacağını ve katılacağı turnuvaların masraflarının da karşılanacağını ailesine bildirdi. Tani için başarının yolları açılmıştı, ama başarı için sadece yetenek yetmiyordu, çalışmak ve daha çok çalışmak gerekiyordu. Tani ilk girdiği turnuvada bir başarı elde edememişti. Turnuva sonrasında annesine “Anne, bir kupa alayım diye dua ettim, ama Tanrı neden dualarıma cevap vermedi’ diye sormuştu. Kulübe gitmeye devam ediyor ve çalışmalarına ara vermiyordu. Sonraki aylarda yavaş yavaş başarılar gelmeye başladı ve 6 ayın sonunda turnuvalarda birincilikler geldi. Koçları Tani’nin çalışma azmi ve yeteneği karşısında oldukça etkilenmişlerdi. Amerika’ya adım attıktan sadece 1 yıl sonra başlangıç sıralamasına göre önünde 200’den fazla kişi olmasına rağmen sadece bir beraberlik ile New York eyalet şampiyonu olmayı başarmıştı. Koçları Tani’nin oyun tarzını agresif ve saldırgan olarak tanımlıyordu. Turnuvanın 4. maçında yaptığı fil fedasını kendi koçu dahil izleyenlerin tamamı hatalı olarak gördü, ancak Tani bu oyunu da kazanmasını bildi. Daha sonra bilgisayarla yaptıkları analizde bu hamlenin en iyi hamle olduğunu ve 8 yaşındaki bir dâhinin bunu nasıl görebildiğine şaşırdılar.          

Tani’nin etkileyici hikayesi ABD’deki satrançseverleri oldukça etkilemiş, ona ve ailesine sahip çıkarak, barınaktan çıkarmış, ev kiralamış ve Tani’nin eğitimine devam edecek finansal desteklerde bulunmuşlar. 2020 yılında Tani, ABD’de Ulusal Usta, 2021 yılında henüz 11 yaşında  iken Fide Ustası (FM) unvanlarını almıştır. Ağustos 2021 yılında ABD Küçükler Satranç Şampiyonu olarak başarısının tesadüfü olmadığını kanıtlamıştır.  

Tani’nin mültecilikten şampiyonluğa giden hikayesi önce New York Times’da, daha sonra CNN, BBC, ABC gibi büyük medya kuruluşlarında haber olması ülkede büyük bir ilginin de odağında olmuştur. Bu dönemde oldukça popüler olan TV serisi “Quenns Gambit” satranca olan ilgiyi artırırken, TV dizisindeki hikâyenin ete kemiğe bürünmüş hali Tani olmuştur. Ailesi bu rüzgârı arkasına alarak imkanları kısıtlı mülteci çocuklar için bir vakıf kurarak bağış kampanyasına başlamışlar ve ilk haftadan 254.000$ toplamayı başarabilmişlerdir.

Ayrıca bu hikâye “My Name is Tani and I believe in Miracles” adı ile kitap olarak basılmış ve kitabın film haklarını Paramount Pictures almıştır.  Tani başarıyı şu şekilde tanımlıyor:

“Günün sonunda, reytingim sadece bir sayı. Kuvvetin, senin içinde ne kadar güçlü olduğuna bağlı.”

DERLEYEN: ERSİN ÖKTEM