1. Turnuvalarımızda kayıt ücreti yoktur.
 2. Turnuvalarımız sosyal etkinliktir. Elo-ukd ve hakem yoktur. Oyuncular kararları kendi aralarında saygı ve sevgi çerçevesinde verirler.
 3. Turnuva kayıtları online form üzerinden yapılır.
 4. Her etkinlik için belli bir kontenjan belirlenir.
 5. Kontenjanlar dolduğunda kayıtlar otomatik olarak kapanacaktır.
 6. Yoğun talep ve kontenjanların kısıtlı olması dolayısıyla, etkinliğe kaydını yaptırıp gelmeyenler haber verseler dahi, diğer katılımcıların yarışmaya katılmalarını engellemektedirler. Bu nedenle etkinliklerimize yalnızca katılımlarından emin olanların kayıt yaptırmalarını rica ediyoruz. Kayıt yaptırıp habersiz olarak etkinliklere gelmeyenlerin 1 yıl, 1 günden az süre kala haber vererek etkinliklere gelmeyenlerin 1 turnuva etkinliklere katılım hakları ertelenir.
 7. Dereceye girenlere madalya verilir.
 8. Turnuvalarımızda tur sayısı katılımcı sayısına göre değişiklik gösterebilir.
 9. Turnuvalarımızda kazanan 1 puan, kaybeden 0 puan alır. Beraberlik durumunda iki oyuncu da yarımşar puan alırlar. İki oyuncu gelmediğinde ya da centilmenlik dışı bir durum olduğunda iki oyuncu da 0 puan alır. Hükmen kazanç durumunda farklı bir puanlama yapılmayacaktır.
 10. Tur bitiminde oyuncular taşlarını dizerek bırakırlar.
 11. 2 imkânsız hamle yapan kişi oyunu kaybedecektir.
 12. Oyuncuların saate oynadıkları elle basmaları beklenmektedir.
 13. Zamanı biten taraf oyunu kaybeder. Oyun başlangıcında tarafların masada olma zorunlulukları yoktur.
 14. Satrançseverler Derneği, diğer oyunculara karşı saygısız tutum ve davranış gösteren oyuncuları, diğer oyuncuların hakkını ve satrancın saygınlığını korumak adına, turnuvadan çıkarma hakkını saklı tutar.
 15. Satranseverler Derneği, turnuvalarda çekilen fotoğrafları, internet sitesinde ve sosyal medya üzerinden yayınlayabilir.
 16. Tüm katılımcılar bu maddeleri kabul etmiş sayılacaktır.